Skriv ut

 

{mostoc}
 

Resultat från BT

Pl
Namn
Land
Poäng
Koefficient
Buchgolz
Berger
1
Makoto Yamaguchi
Japan
8
48
42,5
2
Timo Ilu
Estland
45,5
31,75
3
Chen Ko-Han
Taiwan
45,5
30,75
4
Alexey Potapov
Ryssland
44
30,5
5
Maxim Karasyov
Ryssland
6
49,5
29,5
6
Johann Lents
Estland
6
46,5
30
7
Shinichi Ishitani
Japan
6
46,5
27,25
8
Nikolay Maximov
Ryssland
6
46
28
9
Masao Mitsumori
Japan
6
41,5
25
10
Mikhail Kozhin
Ryssland
54
32,5
11
Kazumasa Tamura
Japan
47,5
25,75
12
Egor Serdyukov
Ryssland
41,5
24,25
13
Aivo Oll
Estland
40
20,5
14
Richard Sandström
Sverige
5
47
22
15
Albert Poghosyan
Armenien
5
47
20,5
16
Mikk Oblikas
Estland
5
45,5
22,75
17
Cheng Wei-Yuan
Taiwan
5
43
21,5
18
Peter Jonsson
Sverige
5
41
17
19
Yuuki Oosumi
Japan
5
37
16
20
Yoshihiro Iio
Japan
44,5
18
21
Takahiro Kudomi
Japan
44
18
22
Takayuki Ono
Japan
35
15
23
Björn Lind
Sverige
4
47,5
18,75
24
Marcus Eriksson
Sverige
4
44
17
25
Huang Sheng-Shun
Taiwan
4
43,5
17
26
Junzo Miyagawa
Japan
4
40
13
27
Rauni Lillemets
Estland
4
39
13
28
Wang Chin-Kung
Taiwan
4
34
12,75
29
Alvar Timmermann
Estland
4
33
11
30
Viktor Balabhai
Ryssland
37
10,25
31
Joel Hallkvist
Sverige
3
35,5
10
32
Ergo Kaljuste
Estland
3
33,5
9,5
33
Glen Liventaal
Estland
3
32,5
6
34
Viktoria Rachitskaya
Ryssland
3
32
8
35
Paul Väljataga
Estland
3
29,5
6
36
Alexandr Saranchin
Ryssland
3
29,5
5
37
Izumi Kubo
Japan
40,5
6,75
38
Siim Sepman
Estland
2
30,5
4
39
Tauri Purk
Estland
2
30
5
40
Mitsuo Omata
Japan
1
28,5
2
 
Makoto Yamaguchi, Timo Ilu och Chen Ko-Han får personliga platser i nästa QT (år 2007)
 

Resultat från Blixtturneringen (den 4 augusti)

Pl
Namn
Land
Poäng
Koefficient
Buchgolz
Berger
1
Tunnet Taimla
Estland
8
 
 
2
Yulia Savrasova
Ryssland
7
 
 
3
Andry Purk
Estland
 
 
4
Mikhail Kozhin
Ryssland
6
50
 
5
Cheng Wei-Yuan
Taiwan
6
48
 
6
Johann Lents
Estland
6
47
 
7
Timo Ilu
Estland
6
46,5
 
8
Shinichi Ishitani
Japan
49,5
 
9
Björn Lind
Sverige
36,5
 
10-11
Tatyana Kraeva
Ryssland
5
44,5
22
10-11
Alexey Potapov
Ryssland
5
44,5
22
12
Masao Mitsumori
Japan
5
44,5
20,5
13
Maria Pestereva
Ryssland
5
43
 
14
Arnis Veidemanis
Lettland
5
39,5
 
15
Kazumasa Tamura
Japan
5
32,5
 
16
Nikolay Maximov
Ryssland
 
 
17
Maxim Karasyov
Ryssland
4
44,5
19
18
Oksana Sorokina
Ryssland
4
44,5
17
19
Viktor Balabhai
Ryssland
4
44
 
20
Aivo Oll
Estland
4
36
15
21
Yuuki Oosumi
Japan
4
36
10
22
Gatis Gurckis
Lettland
4
33,5
 
23
Viktoria Rachitskaya
Ryssland
4
32
 
24
Egor Serdyukov
Ryssland
3
41,5
 
25
Tauri Purk
Estland
3
33
 
26
Junzo Miyagawa
Japan
3
32,5
 
27
Dinara Karimova
Ryssland
2
33,5
 
28
Ergo Kaljuste
Estland
2
32
 
29
Daniel Nygårds
Sverige
2
28
 
30
Erki Nukk
Estland
1
 
 

 

Resultat från Gomokuturneringen (den 6 augusti)

Pl
Namn
Land
Poäng
Koefficient
Buchgolz
Berger
1
Maxim Karasyov
Ryssland
8
 
 
2
Cheng Wei-Yuan
Taiwan
7
49
 
3
Aivo Oll
Estland
7
43
 
4
Johann Lents
Estland
6
53
 
5
Wang Chin-Kung
Taiwan
6
52
 
6
Kazumasa Tamura
Japan
6
44
 
7
Mikhail Kozhin
Ryssland
5
52
 
8
Viktor Balabhai
Ryssland
5
46
 
9
Chen Ko-Han
Taiwan
5
43
 
10
Ester Eggert
Estland
5
40
22
11-12
Alexandr Saranchin
Ryssland
5
40
19
11-12
Masao Mitsumori
Japan
5
40
19
13
Shinichi Ishitani
Japan
5
40
17
14
Takayuki Ono
Japan
5
37
 
15
Huang Sheng-Shun
Taiwan
4
47
 
16
Mikk Oblikas
Estland
4
44
 
17
Peter Jonsson
Sverige
4
43
 
18
Tauri Purk
Estland
4
39
 
19
Izumi Kubo
Japan
4
38
13
20
Yang Hsiao-Yu
Taiwan
4
38
12
21
Mitsuo Omata
Japan
4
35
 
22
Junzo Miyagawa
Japan
4
32
 
23
Ergo Kaljuste
Estland
4
30
 
24
Erki Nukk
Estland
3
33
 
25
Tiina Klooster
Estland
3
29
 
26
Dinara Karimova
Ryssland
2
 
 
27
Karin Klooster
Estland
1
33
 
28
Chrislyn Kikkas
Estland
1
31