Skriv ut
Tack vare det att Sergej Artemjev och Vladislav Karejev (som hade rätt att spela i Högsta Ligan utan att behöva kvala in) kastade sina rättigheter i den gemensamma kastrullen blev det 10 platser till HL istället för 8 som vanligt. Sergej lyckades återerövra sin plats i HL. För Vladislav gick det inte lika bra...
 
 
Pl.
Namn
Stad/Land
Kyu/Dan
Poäng
Koefficient 
 
Buch.
Berger
1
Andry Purk
Estland
VII dan
9
76,5
59,5
-> HL
2
Johann Lents
Estland
VI dan
77
57,75
-> HL
3
Alexandr Klimashin
Sankt-Petersburg
VI dan
76
57,75
-> HL
4
Sergej Artemjev
Sankt-Petersburg
VII dan
78
48,75
-> HL
5
Maxim Karasyov
Nizjnij Novgorod
VI dan
76,5
49,5
-> HL
6
Konstantin Nikonov
Elektrostall
VI dan
73
46,5
-> HL
7
Mihail Kozhin
Dubna
V dan
72
47,25
-> HL
8
Vladimir Filinov
Sankt-Petersburg
IV dan -> V dan
68
39,25
-> HL
9
Mihail Lysakov
Podjuga
IV dan -> V dan
7
75,5
44,5
-> HL
10
Jevgenij Nekrasov
Podjuga
V dan
7
69,5
41,5
-> HL
11
Nonna Salnikova
Sankt-Petersburg
IV dan
7
69
41,75
res till HL
12
Tatiana Krajeva
Podjuga
IV dan
7
61,5
31
res till HL
13
Alexandr Kadulin
Podjuga
V dan
72,5
39,75
 
14
Vladislav Karejev
Nizjnij Novgorod
VII dan
69,5
38,5
 
15
Vladimir Semenov
Sankt-Petersburg
IV dan
62,5
33
 
16
Sergej Volkov
Rybinsk
V dan
57,5
30,75
 
17
Roman Berezin
Nizjnij Novgorod
III dan -> IV dan
6
71
32
 
18
Jegor Serdyukov
Podjuga
IV dan
6
70,5
32,5
 
19
Viktor Balabaj
Sankt-Petersburg
IV dan
6
66,5
32,25
 
20
Oleg Nohrin
Tjeljabinsk
IV dan
6
66
31
 
21
Natalia Nikonova
Elektrostall
IV dan
6
63,5
32,75
 
22
Vladimir Kolesnik
Ukraina
III dan
6
62
27,5
 
23
Anna Okatova
Podjuga
III dan
6
56
25,5
 
24
Ester Eggert
Estland
2 kyu -> 1 kyu
6
54
25,25
 
25
Artiom Merkulov
Podjuga
III dan
66,5
28,5
 
26
Jevgenij Sumarokov
Podjuga
IV dan
62,5
24
 
27
Kirill Nadezhdin
Himki
1 kyu -> I dan
62
25,75
 
28
Roman Kryuchok
Podjuga
II dan
62
25,75
 
29
Maxim Merkulov
Podjuga
1 kyu -> I dan
5
63
24,5
 
30
Vasilij Kamyshentsev
Moskva
1 kyu -> I dan
5
59,5
23
 
31
Nikolaj Maximov
Podjuga
II dan
5
57,5
21
 
32
Nadezhda Timohina
Zjiguljovsk
I dan
5
54,5
21
 
33
Nikolaj Poltaratskij
Solnetjnogorsk
I dan
5
54
20,25
 
34
Peeter Kolk
Estland
3 ?? -> 2 ??
5
53,5
19
 
35
Sergej Romanov
Podjuga
1 ??
5
51,5
17,5
 
36
Ludvik Bushkovsky
Sankt-Petersburg
I dan -> II dan
5
45
21
 
37
Andrej Arefjev
Sankt-Petersburg
2 kyu -> 1 kyu
58,5
22
 
38
Sander Sulane
Estland
3 kyu
56
16,75
 
39
Viktoria Rachitskaya
Podjuga
II dan
4
56
15,5
 
40
Maria Pestereva
Podjuga
III dan -> II dan
4
53,5
15
 
41
Artiom Mostyaev
Rybinsk
5 kyu -> 4 kyu
4
51,5
14,5
 
42
Tatiana Potlova
Zjiguljovsk
1 kyu
4
50
13,5
 
43
Nikita Gorohov
Nizjnij Novgorod
7 kyu
4
47,5
10
 
44
Alexandr Ziazin
Obninsk
2 kyu
4
47
12
 
45
Dmitrij Gorohov
Nizjnij Novgorod
7 kyu
4
44
8,5
 
46
Kaia Kolk
Estland
2 kyu
3
45
6,5
 
47
Andrej Vinogradov
Moskva
10 kyu
3
41
6,75
 
48
Tõnis Tänav
Estland
10 kyu
2
44
1,5
 
49
Nadezhda Belkina
Nizjnij Novgorod
9 kyu
2
42
3,5
 
50
Agnes Savik
Estland
10 kyu
41,5
1,5