Skriv ut

Första Ligan i Ryska Mästerskapet anordnades i år 12-18 november i Sankt Petersburg eller rättare sagt strax utanför i ett spa-hotell 200 meter från Finska viken. Turneringen samlade 66 deltagare varav tolv gäster från fyra länder. Många av de nya spelarna kom från den ryska spelsiten Gambler, en av dem - Nikolaj Poltaratsky - lyckades även komma bland åtta bästa och kvala in till Högsta Ligan som kommer att spelas i februari. En till - Vasilij Kamyshentsev – kom väldigt nära han med och står nu som första reserv.

Slutställningen:

Pl.

Namn Stad/Land

Titel

Poäng

Koefficient

Ny

Ranking 

 

Buch.

Berger

 

1

Soosõrv Ants

VII ???

9

67,0

53,00

VII ???

Estland

2

Kareyev Vladislav

VI ???

69,0

53,25

VI ???

Nizhny Novgorod

2431

-4

3

Nikonov Konstantin

VI ???

8

75,5

53,00

VI+???

Elektrostal

2421

+4

4

Filinov Vladimir

V ???

8

75,5

51,75

VI+???

Sankt Petersburg

2257

+26

5

Vershinin Pavel

VII ???

8

71,5

47,50

VII ???

Vologda

2427

+2

6

Kadulin Alexandr

VI ???

78,5

51,25

VI+???

Podyuga

2349

+4

7

Salnikov Pavel

VI ???

75,5

47,50

VI ???

Sankt Petersburg

2423

-1

8

Poltaratsky Nikolay

I ???

68,5

46,00

II+???

Solnechnogorsk

2176

+23

9

Kamyshenysev Vasily

I ???

67,5

43,50

II+???

Sankt Petersburg

2191

+21

10

Sumarokov Yevgeny

V ???

7

74,0

46,75

V+???

Podyuga

2174

+26

11

Sirategian Karen

IV ???

7

72,5

42,25

V+???

Moskva

2198

+21

12

Balabay Viktor

IV ???

7

70,5

42,25

IV+???

Sankt Petersburg

2216

+12

13

Skuridin Alexey

III ???

7

69,5

40,75

IV+???

Nizhny Novgorod

2231

+7

14

Golosov Viktor

V ???

7

68,5

42,25

V ???

Moskva

2346

-12

15

Nohrin Oleg

III ???

7

68,0

38,75

III+???

Tjeljabinsk

2236

+2

16

Arevkov Maxim

IV ???

7

66,0

38,50

IV ???

Sankt Petersburg

2235

-16

17

Zubashenko Ivan

IV ???

68,0

37,00

IV ???

Sankt Petersburg

2233

-4

18

Metreveli Irina

IV ???

66,0

37,25

IV ???

Podyuga

2283

-10

19

Gross Anna

II ???

62,0

33,75

III+???

Zjigulevsk

2200

-11

20

Yegorov Vitaly

2 ??

6

71,5

36,00

1+??

Sankt Petersburg

2142

+11

21

Yepifanov Dmitry

III ???

6

71,5

33,75

III+???

Moskva

2221

+5

22

Semenov Vladimir

III ???

6

68,5

34,75

III+???

Sankt Petersburg

2240

+6

23

Volkov Sergey

V ???

6

67,5

33,25

V ???

Rybinsk

2242

-2

24

Kolesnik Vladimir

III ???

6

67,0

29,00

IV+???

Ukraina

25

Salnikova Nonna

IV ???

6

64,5

28,00

IV ???

Sankt Petersburg

2139

-10

26

Sulane Sander

6 ??

6

58,5

29,25

4+??

Estland

27

Sorokina Oksana

V ???

6

58,5

28,00

V ???

Podyuga

2277

-10

28

Nikonova Natalya

IV ???

6

58,0

29,00

IV ???

Elektrostal

2221

-3

29

Gerasimov Ilya

1 ??

6

55,5

27,00

I+???

Sankt Petersburg

30

Ikonen Jussi

3 ??

6

55,5

21,00

3+??

Finland

31

Berezin Roman

IV ???

71,0

30,50

IV+???

Nizhny Novgorod

2196

+4

32

Smirnov Yevgeny

III ???

66,0

31,25

III+???

Rybinsk

2116

+11

33

Nekrasov Yevgeny

V ???

65,5

31,25

V ???

Podyuga

2239

-17

34

Merkulov Artyom

IV ???

63,0

29,00

IV ???

Podyuga

2153

+8

35

Radzevelyuk Alexandr

III ???

62,0

27,75

III ???

Rybinsk

2270

-23

36

Bushkovsky Ludvik

II ???

60,5

22,75

II ???

Sankt Petersburg

2140

-11

37

Serdyukov Yegor

IV ???

59,5

28,25

IV ???

Podyuga

2213

-9

38

Pestereva Maria

IV ???

52,5

20,75

IV ???

Podyuga

2146

 0

39

Myasoyedov Yevgeny

III ???

5

65,0

23,25

III+???

Rybinsk

2112

+2

40

Rachitskaya Viktoria

II ???

5

63,0

23,00

II ???

Podyuga

2066

-2

41

Nekrasov Denis

V ???

5

62,0

23,50

V ???

Podyuga

2253

-20

42

Solovyov Yegor

4 ??

5

60,0

23,75

2+??

Rybinsk

43

Poddubny Konstantin

II ???

5

59,0

23,00

II ???

Ukraina

44

Potlova Tatiana

1 ??

5

57,0

23,00

1+??

Zjigulevsk

45

Maximov Nikolay

III ???

5

55,5

21,50

III ???

Podyuga

2020

+10

46

Krayeva Tatiana

IV ???

5

51,0

21,00

IV ???

Podyuga

2163

-5

47

Eggert Ester

5 ??

61,0

22,50

4+??

Estland

48

Kryuchok Roman

III ???

58,5

19,25

III ???

Podyuga

2082

-8

49

Vinokurtsev Viktor

1 ??

54,5

16,75

1+??

Zaigrajevo

2200

-27

50

Iskander Tatiana

 

50,5

16,25

7+??

Ukraina

51

Kuleshov Mihail

7 ??

44,0

12,00

7+??

Sankt Petersburg

52

Gorohov Nikita

6 ??

4

57,5

17,25

5+??

Nizhny Novgorod

53

Sushko Yuri

5 ??

4

56,5

17,50

4+??

Ukraina

54

Mostovlyansky Oleg

II ???

4

54,5

18,75

II ???

Vitryssland

55

Gorohov Dmitry

7 ??

4

50,0

13,75

6+??

Nizhny Novgorod

56

Sepman Siim

10 ??

4

49,0

12,00

9+??

Estland

57

Tänav Tõnis

8 ??

4

48,0

12,50

7+??

Estland

58

Sobolev Pavel

5 ??

4

46,5

11,00

5 ??

Nizhny Novgorod

59

Kurilova Svetlana

8 ??

4

44,0

8,00

7+??

Sankt Petersburg

60

Savrasov Ruslan

1 ??

4

41,5

7,00

1 ??

Podyuga

61

Kolk Peeter

2 ??

4

38,5

9,00

2 ??

Estland

62

Sorokin Anton

7 ??

52,5

13,75

7+??

Nizhny Novgorod

63

Sterhova Daria

5 ??

3

52,5

12,50

5 ??

Izjevsk

64

Romanov Sergey

1 ??

2

46,0

2,00

2-??

Podyuga

65

Kozlov Nikolay

 

2

40,0

4,00

9+??

Moskva

66

Pankrashkina Tatiana

6 ??

0

45,0

0,00

7-??

Sankt Petersburg

Rankingar i tabellen är från den ryska rankinglistan. Nya kyu/dan räknades efter det ryska ranksystemet och inte nödvändigtvis gäller i gästernas respektive länder.