Skriv ut
20-27.02.2005 Kollontajevo, Ryssland
 
Den 20 februari startade Högsta Ligan i det 13-de Ryska mästerskapet i renju. Turneringen pågår i Kollontajevo – en liten ort utanför Moskva. Alexej Skuridin är huvuddomare.
 
 
I tävlingen deltar:
Konstantin Chingin (uttalas Tjingín), Dolgoprudnyj (tidigare Zjigulevsk) – regerande mästare
Vladislav Karejev, Nizjnij Novgorod – andra plats i förra årets HL
Julia Savrasova, Podyuga – tredje plats i förra årets HL
Aleksandr Mihajlov, Moskva – fjärde plats i förra årets HL
Konstantin Nikonov, Moskva – femte plats i förra årets HL
Pavel Salnikov, Sankt-Petersburg – sjätte plats i förra årets HL
Aleksandr Klimashin, Sankt-Petersburg – första plats i årets Första Ligan
Pavel Vershinin, Vologda (tidigare Podyuga) – andra plats i årets FL
Sergej Artemjev, Sankt-Petersburg – tredje plats i årets FL
Sergej Volkov, Rybinsk – fjärde plats i årets FL
Denis Nekrasov, Podyuga – femte plats i årets FL
Viktor Balabaj, Sankt-Petersburg – sjätte plats i årets FL
Roman Berezin, Nizjnij Novgorod – sjunde plats i årets FL
Nonna Salnikova, Sankt-Petersburg – åttonde plats i årets FL
Oleg Nohrin, Tjeljabinsk – vinnaren i kvaltävlingen för region ”Öst”
Karen Sirategian, Moskva – ”sponsorplatsen”

1 ronden:
Artemjev – Balabaj 1:0
Volkov – Karejev 0:1
Klimashin – Mihajlov 0:1
Sirategian – Vershinin 0:1
Nohrin – Berezin 0,5:0,5
Salnikov – Salnikova 1:0
Savrasova – Nikonov 1:0
Nekrasov – Chingin 0:1
 
2 ronden:
Artemjev – Volkov 1:0
Karejev – Klimashin 1:0
Mihajlov – Sirategian 1:0
Vershinin – Nohrin 1:0
Berezin – Salnikov 1:0
Salnikova – Savrasova 0:1
Nikonov – Nekrasov 1:0
Balabaj – Chingin 1:0
 
3 ronden:
Volkov – Balabaj 1:0
Sirategian – Karejev 0:1
Klimashin – Artemjev 0:1
Salnikov – Vershinin 1:0
Nohrin – Mihajlov 0,5:0,5
Nekrasov – Salnikova 1:0
Savrasova – Berezin 1:0
Chingin – Nikonov 0:1
 
4 ronden:
Artemjev – Sirategian 1:0
Volkov – Klimashin 1:0
Mihajlov – Salnikov 0:1
Karejev – Nohrin 1:0
Berezin – Nekrasov 0:1
Vershinin – Savrasova 0:1
Balabaj – Nikonov 1:0
Salnikova – Chingin 0:1
 
Efter fyra ronder leder Artemjev, Karejev och Savrasova – 4 poäng.
Salnikov – 3 poäng
Mihajlov – 2,5
Balabaj, Vershinin, Volkov, Nekrasov, Nikonov, Chingin – 2
Berezin – 1,5
Nohrin – 1
Salnikova, Sirategian, Klimashin – 0
 
5 ronden:
Klimashin – Balabaj 1:0
Sirategian – Volkov 0,5:0,5
Nohrin – Artemjev 0:1
Salnikov – Karejev 0,5:0,5
Savrasova – Mihajlov 1:0
Nekrasov – Vershinin 0:1
Nikonov – Salnikova 1:0
Chingin – Berezin 1:0
 
6 ronden:
Artemjev – Salnikov 0:1
Volkov – Nohrin 1:0
Mihajlov – Nekrasov 1:0
Karejev – Savrasova 0:1
Berezin – Nikonov 1:0
Vershinin – Chingin 0:1
Balabaj – Salnikova 1:0
Klimashin – Sirategian 1:0
 
7 ronden:
Savrasova – Artemjev 1:0
Salnikov – Volkov 1:0
Nohrin – Klimashin 0,5:0,5
Nekrasov – Karejev 0:1
Chingin – Mihajlov 1:0
Nikonov – Vershinin 0:1
Sirategian – Balabaj 0:1
Salnikova – Berezin 1:0
 
8 ronden:
Artemjev – Nekrasov 1:0
Volkov – Savrasova 0:1
Mihajlov – Nikonov 0:1
Karejev – Chingin 1:0
Sirategian – Nohrin 0,5:0,5
Vershinin – Salnikova 1:0
Balabaj – Berezin 0:1
Klimashin – Salnikov 0,5:0,5
 
9 ronden:
Chingin – Artemjev 1:0
Nekrasov – Volkov 1:0
Savrasova – Klimashin 1:0
Nikonov – Karejev 1:0
Salnikova – Mihajlov 0:1
Berezin – Vershinin 0:1
Nohrin – Balabaj 0:1
Salnikov – Sirategian 1:0
 
Ställningen efter 9 ronder:
Savrasova – 9 poäng av 9 möjliga!
Salnikov – 7
Karejev – 6,5
Vershinin, Chingin, Artemjev – 6
Balabaj, Nikonov – 5
Mihajlov – 4,5
Volkov, Berezin – 3,5
Klimashin, Nekrasov – 3
Nohrin – 2
Sirategian, Salnikova - 1
 
 
De som kan ryska (eller åtminstone ryska bokstäver) kan se vidare uppdateringar och några kommentarer på:
http://www.gambler.ru/forum/index.php?showtopic=452174&st=0&#entry473036